Yeni Nem Alma Cihazları İle Neme Son!

Sonbahar ile birlikte evlerde nem artıyor ve sağlıksız bir durum ortaya çıkıyor. Bunda yağışlı havaların da etkisi oldukça fazla. Nemi ortadan kaldırmak için harekete geçen teknoloji şirketleri piyasaya sürdükleri yeni nesil cihazlarla bu durumu ortadan kaldırmayı hedefliyor. Yıkanan çamaşırların bile daha hızlı kurumasını sağlayan modeller, günde 20 litre nem çekebiliyor.

Yağmurlu ve soğuk havalar gelmeye başladı. Dolayısıyla artık yaşadığımız şehirlerdeki hava da nemlendi. Bu nemli hava sağlık açısından birçok kişiyi olumsuz etkileyebilir. Solunum ve dolaşım yolu rahatsızlıkları, romatizma sorunları bu olumsuz etkilerin başında geliyor. Nemli havanın etkileri sadece sağlıkla sınırlı değil. Yıkanan çamaşırların kurumaması, duvarlar ve kumaşların küflenmesi, ahşapların çürümesi, metallerin paslanması, boyaların dökülmesi, elektronik ürünlerin oksitlenme sonucu kullanılamaz hale gelmesi ilk akla gelen örneklerden.

Peki bu sorunun çözümü ne? İlk akla gelen seçenek nem alma cihazları. Tüketici elektroniği markaları geliştirdikleri nem alma cihazları sayesinde nemden rahatsız olarak kullanıcıların yardımına koşuyor. Biz de bu hafta Türkiye’deki tüketicilerin beğenisine sunulan nem alma cihazlarının peşine düştük. Birçok farklı özellik ve kapasiteyle raflarda yer alan modellerin satış fiyatları ise 800 TL’den başlıyor.

Nem alma cihazları arasında dikkat çeken modellerin bir diğeri de Beurer Le 70. Günde 20 litrelik nemi havadan alan cihaz, tank hacmi dolduğunda otomatik uyarı ve kapatma özelliğine sahip. Üzerinde bulunan LCD ekran ile kullanıcıların güncel hava nemi ve sıcaklığı görebilmesini sağlayan model, istenilen nem ayarının yapılabilmesine imkan tanıyor. Ayrıca model, iki farklı kademede çalışıyor ve 60 metreye kadar olan mekanlarda kullanılabiliyor.

Fakir, ‘Drywell’ adındaki modelle nem alma cihazları arasında yer alıyor. Saatte 140 metreküplük bir hava sirkülasyonla günde 20 litre nem alabilen model, kullanıcıların yüzde 40-80 veya yüzde 5 aralığında nem ayarı yapabilmesini sağlıyor. Dahili sıcaklık sensörü ve otomatik fanlı buz çözme modellerin diğer özelliklerinden. Buna ek olarak üzerinde LCD bir ekranı da bulunan Fakir Drywell, kullanıcıların ekran üzerinden sıcaklığını ve nem miktarını kontrol edebilmesini de sağlıyor.

Nem alma cihazları arasında iddialı markalardan başında Delonghi geliyor. ‘DES16W’ adındaki modelle bu alanda yer alan marka, ‘biosilver filtre’ adındaki teknolojiyi sunuyor. Bu sayede ortamdaki bakteriler havadan temizlenerek bakteri yayılımının önüne geçilmesi amaçlanıyor. Günde 16 litrelik nemi havadan alan cihazın, su seviye göstergesi sayesinde kapasitenin ne kadar dolduğu takip edilebiliyor. Model tek kademeli olarak çalışıyor.

Trotec’in geliştirdiği ‘TTK 68’ modeli, çamaşır kurutmak için özel olarak tasarlanmış fonksiyonuyla dikkat çekiyor. 24 saatte 20 litre nem alma kapasitesine sahip olan model, rutubete karşı da önemli bir çözüm sunuyor. Ayrıca model, halı ve farklı zemin döşemelerinin nemini alıyor, ayakkabı raflarını kuru tutabiliyor. Havadan hayvan tüyleri, polenleri veya tozu alabilen modelin filtresi de oldukça kolay yıkanabiliyor. 1290 TL

Kingpost’un geliştirdiği günde 20 litre nem alma kapasiteli model, özellikle büyük su tankıyla dikkat çekiyor. 5.5 litrelik su tankı kapasitesine sahip olan model, cihazın tankının daha uzun sürede dolması ve daha geç boşaltılması sağlanıyor. Sabit kullanımda ise modelin su tahliye borusu tercih edilebiliyor. 990 TL

Olefini’nin geliştirdiği ‘OLE-20NA’ modeli, günde 20 litre nem alma kapasitesine sahip. Otomatik buz çözme özelliğiyle dikkat çeken cihazın, su tankı kapasitesi ise 4 litre. Kullanıcılar isteklerine bağlı olarak su tahliye bağlantısıyla su tankı kapasiteden bağımsız olarak cihazlarını kullanabiliyor. LED kontrol paneli, ayarlanabilen hava kanatları, kolay takılabilen hava filtresi, su tankı dolu ikaz lambası modelin diğer özellikleri arasında yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir