Tencere Hakkında İşinize Yarayacak Pratik Bilgiler

Günümüz şartlarında üretilen tencerelerin büyük çoğunluğu uzun süre yapışmazlık özelliği ile yüksek dayanıklık, ekstra kolay temizleme ve yağsız pişirme imkanı sunar. Ayrıca çizilmeye ve aşınmaya karşı dayanıklı olmalarının yanı sıra PFOA, Kurşun, Kadmiyum gibi sağlığa zararlı materyalleri içermez. Bazı tenceler Thermospot teknolojisi özelliği sayesinde ideal sıcaklıkta pişirme sağlar ve bu sayede yemekler besin değerini korur. Tencere almadan önce yukarıdaki özelliklerin olmasına dikkat etmenizde yarar var. İşte tencereler hakkında işinize yarayacak pratik bilgiler.

Yapışma Sorunu Nasıl Çözülür?

Yapışmaz mutfak gereçleri, özellikle yiyecekler yapışmayacak şekilde tasarlanır. Ancak, tencerelerin bakımının uygun şekilde yapılması gerekir. Bu amaçla, lütfen şu ipuçlarını uygulayın: İlk kullanımdan önce tavayı saplı tencereyi hafifçe yağlayın ve ardından yıkayıp kurutun; tavayı/saplı tencereyi düzenli olarak bulaşık makinesinde yıkıyorsanız, bu işlemi zaman zaman tekrarlayın. Özellikle spatula ve kepçe gibi metal aksesuarların kullanımı nedeniyle veya bulaşık süngeri ile temizlik nedeniyle çizilmelerden ve aşırı ısınmadan da kaçınılması gereklidir.

Seramik kaplamanın yapışmazlık özellikleri, klasik (PTFE) kaplamaya göre, gerek performans gerek süre bakımından çok daha sınırlıdır. Daha fazla yağ ve paslanmaz çelik mutfak aletleriyle yemek pişirmenizi ve biraz daha fazla sıvı bulaşık deterjanıyla daha kuvvetlice yıkamanızı tavsiye ediyoruz. Tencere temizliğinde yüzeye yapışan yiyecekler için, mutfak malzemenizi mümkünse bir miktar beyaz sirkeyle deterjanlı suda bekletmenizi tavsiye ederiz. Zaman içinde, seramik taban lekelenecek ve izlerin çıkarılması mümkün olmayacaktır. Bu durum mutfak malzemenizin performansını hiçbir şekilde bozmaz ve hiçbir sağlık tehlikesine neden olmaz.

Tencereler Yüksek Sıcaklıklardan Zarar Görür!

Yüksek sıcaklıklar yiyecekleri yakarak lekeler oluşturabilir ve tavanın yamulmasına neden olabilir. Ayrıca, aşırı ısınma yapışmazlık performansının yitirilmesine de neden olabilir. Alüminyum eşit olarak ısındığından, pişirme için orta bir sıcaklık yeterlidir. İçinde hiçbir şey yokken tencerenin yüksek sıcaklıklara kadar ısıtılması hasara neden olabilir. Ayrıca yüksek sıcaklıklarda yemek pişirmek, pişirme süresinde önemli bir kısalma sağlamadığı gibi kesinlikle yemeğin kalitesini de artırmadığından, yemeklerin orta sıcaklıklarda pişirilmesi şiddetle tavsiye edilir. Bu tavsiyenin bir diğer nedeni de, yüksek sıcaklıklarda pişirmenin yapışmaz kaplamaya zarar verebilmesidir.

Tencere Nasıl Temizlenir?

Yapışmaz tencerelerin deterjanlı suyla elde yıkanması yeterlidir. Tencere, yüzeyde kalabilecek yağ katmanını gidermek için her kullanımdan sonra yıkanmalıdır. Tencere sadece kağıt havluyla silinir veya suyla durulanırsa, bu katman tamamen çıkmaz ve tencereyi tekrar kullandığınızda pişebilir; bunun sonucunda lekeler oluşabilir. Yapışmaz tencereler ovma tozları veya aşındırıcı bulaşık süngerleriyle temizlenmemelidir. Tencerenin hem içi hem de dışı için naylon bir sünger ideal seçimdir. Seramik tencerenin elde su ve hafif bir deterjanla yıkanmasını tavsiye ederiz. En etkili yöntem budur.

Tencerenin normal bulaşık yıkama işlemiyle yeterince temizlenmemesi durumunda, tencerenin içerisine birkaç damla sirke ve su ilave edip ısıtabilirsiniz. Su ve sirke karışımı tavayı temizleyecektir. Bunun ardından, tavayı iyice durulayın; kurutun ve örneğin az miktarda ayçiçeği yağı ile ovun. Böylece tencereniz yeni gibi olacaktır. Tabanında inatçı kirler varsa, tavayı önce sıcak su ve etkili bir yağ çıkarıcı bulaşık deterjanıyla ıslatabilirsiniz. Ardından, gerekirse tavayı plastik bir ovma süngeri ve biraz sıvı aşındırıcı temizlik deterjanıyla temizleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir