Temizlik Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Ev temizliği oldukça zor bir iştir.; hem değerli vaktimizden anlamlı bir süremizi alıyor hem de bedenen oldukça yoruyor. Üstelik bir de evi temizlemek yerine kiri aslında daha fazla yaymamıza neden olan kötü alışkanlıklarımız varsa. Umarız bu hataların hiçbirini halihazırda yapmıyorsunuzdur; ancak bu hatalardan bir ya da birkaçını yapıyorsanız, farkına varıp düzelteceğinizi umuyoruz.

– Elektronik eşyalar hafif nemli bir bezle ve kapalı vaziyetteyken temizlenmelidir. Aksi takdirde bozulabilirler hatta kısa devre yaparak yagın çıkmasına dahi neden olabilirler.

– Deterjanın doğrudan mobilya üzerine sıkılması mobilyanın kısa sürede deforme olmasına neden olur. Doğrusu gerekli miktarda deterjanı bir beze ya da süngere sıkmak ve bu bezle/süngerle yüzeyleri temizlemektir.

– Hızlı temizlik yapmakla övünenleriniz varsa, size kötü haberlerimiz var. Çok büyük olasılıkla evinizi yalnızca yüzeysel olarak temizliyorsunuz, eviniz temiz gibi görünüyor ama aslında değil!

– Camları ya diğer düngün yüzeyleri temizlerken karmaşık bir düzen değil, belirli bir hareket düzeni kullanmalısınız. Eğer pencere siliyorsanız yukarıdan başlayarak dikey hareketle asağıya inmek doğru olacaktır.

– Elektrikli süpürgenin torbasını değiştirmek için torbanın patlayacak hale gelmesini bekliyorsanız hatalısınız. Aletin daha verimli çalışması için torba değişimini sıklıkla yapın. Bunu tespit etmenin en kolay yolu elbette deneme ile: Eğer elektrikli süpürgeyi kullandığınızda bazı kırıntılar yerde kalıyorsa, makinenin torbası fazla dolu demektir.

– Deterjan kullanmak para harcamak ya da çikolata yemek gibidir; yalnızca gerekli ve yeterli miktarda tüketilmelidir. Deterjan kontaminasyonu, yani durulanamamış ve yüzeylerde bulaşık vaziyette kalmış deterjan, büyük olasılıkla temizlemeye çalıştığınız yüzeyin kirli haline oranla sağlığıza çok daha zararlıdır.

– Ayrıca Deterjanları karıştırıp kullanıyorsunuz. Eğer kimya konusunda bir diplomanız yoksa deterjanları lütfen karıştırmaya kalkmayın. Diplomanız varsa, zaten bu olası hatayı yapmıyorsunuz demektir! Bir çoğu karsinojen olan deterjanlar solunduklarında ya da cilde değdiklerinde büyük zararlar verirler.

– Sık sık yıkasanız dahi, kullandığınız bezin/süngerin üzerindeki zararlı bakteriler kolay kolay ölmüyor. Dolayısıyla aynı süngeri ya da bezi yüzeylere sürdükçe bu zararlı bakterilerin daha fazla yayılmasına neden oluyorsunuz. Temizlik süngeri/bezi konusunda eli sıkı davranmayın ve sıklıkla yenileri ile değiştirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir