Tefal Actifry Fritöz Hakkında 3 Pratik Bilgi

Ne Kadar Yağ Kullanılmalı?

Tefal Actifry Mini için sadece 8,5 ml yağ gerekmektedir. Standart kapasiteli 1 kg Actifry ve 1,2 kg Actifry Plus için, 14 ml hacminde bir kaşık temin edilmektedir. 1,5 kg yiyecek kapasiteli Family Actifry, 20 ml ölçüsündeki bir kaşık ile temin edilir. Tariflerin çoğunda 1 kaşık yağ kullanılırken, bu ölçü tarife göre değişebilir. Bazı yemeklerin Tefal Actifry fritöz ile pişmesi için tam bir kaşık gerekmeyebilir. Dondurulmuş kızartmalık patatesler önceden yağlanmıştır ve sosis gibi yağlı yiyeceklerde zaten çok miktarda yağ bulunabildiğinden; bir kaçık dolusu yağ gerekmeyebilir.

Patates Nasıl Kızartılır?

Fazla nişastayı gidermek için kızartmadan önce, doğradığınız patatesleri bir kase suyun içinde iki kez yıkayın. Bunun ardından, patateslerin pişirme öncesinde temiz, emici bir kurulama beziyle ve son olarak kağıt havluyla iyice kurulanması şarttır. Dondurulmuş kızartmalık patates kızartıyorsanız, bunlar zaten yağ içerdiğinden yağ eklemeniz gerekmez, çünkü bu hamurlaşmalarına neden olabilir. 2’si 1 arada özelliğini (hazne + tepsi) kullanıyorsanız, yemek tepside kızardıktan sonra tepsiyi çıkamanızın ardından, patatesleri daha çıtır hale getirmek için 2-5 dakika daha kızartın.

Patatesler Nasıl Kesilmeli ve Hazırlanmalı?

Kesilen patatesin büyüklüğü ne kadar çıtır veya yumuşak olacağını etkiler. Patatesler ne kadar ince kesilirse, fritöz ile o kadar çıtır olur ve aynı şekilde ne kadar kalın kesilirse içi o kadar yumuşak olur. Kendi damak tadınıza bağlı olarak, pişirme süresini ve patateslerinizin kalınlığını değiştirebilirsiniz. En iyi sonuçlar için, bütün patatesleri yıkayın ve ardından dilimlenmiş patatesleri su berrak akana kadar bolca suyla yıkayın. Bu işlem nişastayı mümkün olduğunca gidererek patateslerin birbirine yapışmasını önlemenizi sağlar. Kuru, emici bir mutfak havlusu kullanarak patatesleri iyice kurulayın. Dilimlenmiş patatesler pişirme öncesinde tamamen kuru olmalıdır..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir