Küçük Ev Aletlerinin Temizliği Nasıl Olmalı?

Şüphesiz hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştıran ve mutfaklarımızın vazgeçilmezleri küçük ev aletlerini her kullanımdan sonra temizlemek ürünün ömrünü arttıracaktır. Bu yazımızda bazı küçük ev aletlerini nasıl temizleyebileceğinizden bahsettik.

Meyve Sıkacakları

Meyve sıkacağınızı temizlemeden önce olası kazaları engellemek için cihazınızı fişten çekin. Temizliğe, meyve sıkacağınızın sökülebilir parçalarıyla başlayın. Kullanım kılavuzunuzdan hangi parçaların sökülebildiğini kontrol ettikten sonra parçaları çıkarın. Parçaları az miktar bulaşık deterjanı ve yumuşak bir bez ya sünger yardımıyla temizleyin. Parçaları durulayın ve kurumaya bırakın. Meyve sıkacağınızın iç yüzeyini ve parçalarını, cihazınızla birlikte verilen fırçayla temizleyin. Cihazınızın dış yüzeyini, yine az miktarda bulaşık deterjanı döktüğünüz nemli bir bez ya da süngerle silebilirsiniz. Tüm parçaları yerlerine yerleştirdikten sonra meyve sıkacağınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Çay Kahve Makineleri

Temizliğe başlamadan önce makinenizi fişten çekin. Makinenizin demliğini ve ısıtıcısını suyla çalkalayarak temizleyin. Dış yüzey temizliğini nemli bir bez ve az miktarda bulaşık deterjanıyla yapabilirsiniz. Çay makinenizin elektronik aksamlarına su gelmemesine özen gösterin. Çay makinenizi, parçaları ve yüzeyi kuruduktan sonra kullanmaya devam edebilirsiniz.

Tost Makineleri

Tost makinenizden en iyi performansı almak ve kullanım ömrünü uzatmak için makinenizi temiz tutmanız önemlidir. Tost makinenizi temizlerken herhangi bir kaza ihtimaline karşı önce cihazı fişten çekin. Cihaz fişten çekili ve soğuk haldeyken cihazın plakalarını çıkarın. Kirlilik durumuna göre plakaları bulaşık deterjanı ve yumuşak bir bez ya da süngerle temizleyin ve durulayın. Eğer kirler yapışmış ve zorlu bir hal almışsa, plakaları birkaç dakika suda bekletebilirsiniz. Makinenizin dış yüzeylerini az miktarda bulaşık deterjanı ve yumuşak bir bez ya da sünger kullanarak silebilirsiniz. Tost makinenizi tekrar çalıştırmadan önce tüm parçaların kuru ve doğru şekilde yerleştirilmiş olduğundan emin olun.

Mikserler

Mikserinizi temizlemeye başlamadan önce, muhtemel kazaları önlemek için fişini çekin. Mikserinizin aksesuarlarını az miktarda bulaşık deterjanı, yumuşak bir bez ya da süngerle temizleyebilirsiniz. Bu parçalar aynı zamanda bulaşık makinesinde de yıkanabilir. Mikserinizin ana gövdesini nemli bir bezle temizleyebilirsiniz. Mikseriniz ve parçaları kuruduktan sonra cihazınızı tekrar kullanabilirsiniz.

Mutfak Robotları

Temizlemeye başlamadan önce olası bir ev kazasını önlemek için cihazınızı mutlaka fişten çıkarın. Robotunuzun haznesini ve diğer sökülebilir parçalarını dikkatlice çıkarın. Hangi parçaların sökülebilir olduğu bilgisini kullanım kılavuzunuzda bulabilirsiniz. Parçaları az miktarda bulaşık deterjanı ve yumuşak bir bez ya da süngerle temizleyin. Daha sonra durulayın ve kurumaya bırakın. Mutfak robotunuzun sökülebilir parçalarını bulaşık makinesinde de yıkayabilirsiniz. Robotunuzun yüzeylerini nemli ya da yine az miktarda bulaşık deterjanı döktüğünüz bir bez ya da süngerle silin. Sökülebilir parçalar kuruduktan sonra yerlerine yerleştirebilir ve cihazınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir