Kombi Hakkında 6 Önemli Bilgi

Kombiler doğru kullanıldıkları ve bakımlarının düzenli yapıldığı takdirde uzun yıllar performanslarını korur. Kombinizi kullanmaya başlamadan önce kullanım kılavuzunu okumanız gerekir. Biz bu yazımızda kombiler hakkında genel bilgi sahibi olabilmeniz için kombi hakkında önemli 6 bilgiyi sizler için araştırdık.

Kombi Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Kombinin bulunduğu ortamdaki tüm pencereler ve diğer havalandırma menfezleri kapalı olmalıdır . Kombilerin gaz ve baca bağlantılarına müdahale edilmemelidir. Kombiler su, doğal gaz ve elektrik aksamlarına sahip karmaşık cihazlardır. Güvenlik, verimlilik ve öngörülebilir arızaların önlenmesi için kombinize her sene mutlaka bakım yaptırmanız gerekir. Yetkili servis senelik bakımda kombinizin tüm emniyet kontrollerini yapar.

Yanma odası, brülör, elektrot testleri ve kalorifer filtresi temizliği de yapılarak cihazınızın verimli ve ekonomik çalışması sağlanır. Tesisattan kaynaklanan sorunlar kombinizin performansını düşürebilir. Su kaçakları ya da kirler zamanla sistemdeki su devridaiminin yavaşlamasına, bazı peteklerin az ısınmasına, sistem basıncının artması veya düşmesine neden olabilir. Tüm bunlar doğal gaz tüketiminizi artırır ve kombinizin devridaim pompasının ömrünü kısaltabilir.

Evim İçin Uygun Kombiyi Nasıl Seçebilirim?

Kombi, mekânın ısı yalıtımı, genişliği ve petek uzunlukları dikkate alınarak seçilir. Daha az enerji tükettikleri ve enerjiyi daha verimli kullandıkları için günümüzde yoğuşmalı kombiler daha sık tercih edilmektedir. Ancak yoğuşmalı kombilerin fiyatlarının hermetik kombilere göre daha yüksek olması bazı kullanıcıları hermetik kombilere yönlendirmektedir. Atık gaz tahliyesi için gelişmiş baca bağlantısı bulunan ve metrekare olarak çok büyük olmayan mekânlarda hermetik kombi tercih edilebilir. Geniş, uzun petekleri olan ve ısı kaybının görüldüğü evler içinse yoğuşmalı kombi daha doğru bir tercih olacaktır.

Hermetik kombi nedir?

Hermetik kombiler, yanma için gerekli olan havayı bir fan sistemi ve baca yoluyla dış atmosferden çeker ve yanma sonucu oluşan atık gazları aynı yolla atmosfere geri salar. Bu tamamen kapalı bir sistemdir ve ortam havası yanma sürecine katılmaz. Bu nedenle fansız, bacalı kombilerin aksine ortam havalandırması gerekmez. Hermetik kombiler %80 ile %92 arasında verimliliğe sahiptir.

Yoğuşmalı kombi nedir?

Yoğuşmalı kombiler yanma için gerekli olan havayı dış atmosferden çekerler. Ancak, hermetik kombilerin aksine yanma sonucu ortaya çıkan su buharını hemen atmosfere geri salmazlar. Yoğuşmalı kombilerde su buharı, eşanjör bloğu etrafında bir defa döndürülerek yoğuşturulur. İçindeki suyu bırakan buharın ısısı sisteme tekrar dahil edilir. Böylece atık gazın ısısı atmosfere salınmadan bir kez daha değerlendirilmiş olur. Tesisattaki su daha az enerjiyle aynı sıcaklığa getirilir. Yoğuşmalı kombiler, %105 ile %109 arasında değişen verimle çalışır.

Hermetik kombi ve yoğuşmalı kombi arasındaki fark nedir?

Hermetik kombilerle yoğuşmalı kombiler arasındaki en büyük fark yanma sonucu ortaya çıkan atık gazlardan kurtulma biçimleridir. Hermetik kombiler doğal gazın yanması sonucu oluşan su buharını olduğu gibi atmosfere salar. Halbuki bu buhar oldukça yüksek bir ısıya sahiptir. Yoğuşmalı kombiler işte bu ısıdan faydalanır. Yoğuşmalı kombi hermetik kombilere göre daha yeni bir teknolojidir ve %17’ye varan oranlarda daha verimlidir.

Bu kombiler hermetik kombilerin doğrudan atmosfere saldığı su buharını eşanjör bloğu etrafında döndürerek yoğuşturur. İçindeki suyu bırakan buharın ısısı sisteme tekrar dahil edilir. Böylece atık gazın ısısı atmosfere salınmadan bir kez daha değerlendirilmiş olur. Hermetik kombiler ilk yatırım olarak daha ekonomiktir. Bunun yanı sıra yoğuşmalı kombiler uzun vadede daha fazla tasarruf yapmanızı sağlar.

Kombim için doğru su basınç değeri nedir?

Kombinin manometresindeki basınç değeri 1 ile 2 bar arasında olmalıdır. Kombi basıncını 1,5 barda tutmanız tavsiye edilir. Kombiniz kış modunda ve çalışır haldeyken basıncın 2 bara kadar çıkması normaldir. Kombi basıncınızın 1 barın altına düşmesi ya da 2 barın üstüne çıkması durumunda ilgili soru cevaplarımızdan yardım alarak gerekli müdahaleyi yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir