Geçmişten Günümüze Buzdolabı

Buzdolabının ortaya çıkmasında büyük rol oynayan mekanik soğutma, 1790 yılında İngiliz Thomas Harris ile John Long tarafından geliştirilmiştir. O yıllarda alınan ilk patentin de sahibi olmuşturlar. Mekanik soğutucu ile bir buzdolabını çalıştırmak insan gücü gerektiriyordu. Buzdolabı olarak kullanımı o dönem bir hayli zor olsada günümüzdeki buzdolapları halen iki mucidin geliştirdiği yöntem doğrultusunda çalışmaktadır. 1834 yılında Amerikalı Jacop Perkins, eter ile çalışmakta olan pistonlu bir soğutma makinesi icat ederek patentini aldı. Ancak eter yanıcı ve patlayıcı bir madde olduğundan dolayı cihaz son derece tehlikeliydi. Amerikalı Jacop Perkins modern buzdolablarının üretilmesine ilham olacak buluşu ile buzdolabı tarihi kayıtlarında yerini almıştır.

Elektrik enerjisi ile çalışan ilk buzdolabı ise 1876 yılında Alman mucit Linde tarafından yapılmıştır ve 1877 yılında patentini almıştır. Alman mucit Linde, buzdolabının içerisinde bulunan gazın devir daimi için elektrik enerjili kompresör, soğutma sistemi için ise metil eter kullanmaktaydı. Elektrik enerjisi ile çalışan bu cihaz devrim niteliğindeydi. Fakat soğutma sistemi için kullanılan metil eter hâlâ son derece patlayıcıydı ve güvenlik endişesi sebebiyle önceki modeller gibi pek kullanılamadı. Bu tehlikeye rağmen Alman mucit Linde, 1890 yılına kadar 747 adet buzdolabı satmayı başarmıştır.

Evlerde kullanılmak üzere kurulan ilk ticari buzdolabı fabrikası 1913 yılında ABD’nin Chicago kentinde üretilmiştir. Domelre marka bu buzdolabının ahşap gövdesinin üzerinde kompresör tipi bir soğutucu bulunmaktaydı. Gövde yapısı akşaptan yapılan buzdolabının soğutucu mekanizması, dolabın tavanına konmuştu ve neredeyse yarım bir buzdolabı büyüklüğüne sahipti.

Stabil olarak çalışabilen ilk buzdolabı 1918 yılında Kelvinatör Company tarafından üretilmeye başlanmıştır. Satışa sunulmasının ardından ilk sene 67 adet buzdolabı satılmıştır. 1918-1920 yılları arasında toplam 200 adet dolap üretilerek satıldı. Absorpsiyon prensibiyle çalışan Electrolux isimli buzdolabı ise 1927 yılında Amerika’da satışa sunulmuştur. O yıllardan sonra sürekli yeni özellikler eklenerek geliştirilen ve seri üretimlerine devam edilen buzdolapları, günümüzde en çok ihtiyaç duyulan aletlerden birisidir.

Geçmişten günümüze sürekli olarak geliştirilen ve her yıl yeni özelliklerle birlikte satışa sunulan buzdolabı modellerine son eklenen özellik ise karbon fiber buzdolabı modelidir. Bu buzdolabı Arçelik tarafından dünyada ilk Türkiye’de üretilmiştir. Ahşap detayları ile dayanıklı bir tasarıma sahip Arçelik karbon fiber buzdolabı dayanıklı dış tasarımıyla 25 yıl tam garantiye sahiptir. Çelikten 4,5 kat daha hafif olmasına rağmen 3 kat daha sağlam olan Arçelik diamond buzdolabı, karbon fiber malzeme kullanılarak üretilen hafif ve dayanıklı yapısı ile dikkatleri üzerine çekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir