Elektrikli Süpürgeler Hakkında Bilgi Rehberi!

Elektrikli süpürge filtreleri ne zaman değiştirilir ve temizlenir: Elektrikli süpürgelerin filtrelerinin kirlenmesi çekiş gücü ve performansının düşmesine sebep olur. Ayrıca, makinenizin içindeki hava devinimini engelleyeceğinden, süpürgenin fazla ısınmasına yol açar. Yüksek ısı, makinenizin parçalarına ve motoruna zarar verebilir. Bu sebeple makinenizin filtrelerini sık sık kontrol etmeniz gerekir. Filtre değişim ya da temizleme sıklığı, elektrikli süpürgenizi ne yoğunlukta kullandığınıza göre değişir. HEPA filtreleriyle ilgili durum farklıdır. Elektrikli süpürgeniz toz torbalı bir modelse, her torba değişiminde HEPA filtresini temizlemenizi öneririz.

Aynı zamanda 5 toz torbası değiştirdikten sonra filtrenin de değişmesi gerekir. Toz torbasız bir süpürgeniz varsa, sağlıklı bir kullanım için HEPA filtresini her 5 toz haznesi temizliğinden sonra değiştirin. Elektrikli süpürgelerde kullanılan filtreler ve özellikleri, üretici ve modele göre farklılık gösterir. Çoğu süpürge filtresi yıkanarak tekrar kullanılabilir. Bazı elektrik süpürgeleri modellerinde bulunan HEPA filtresinin her 5 torba değişimi ya da hazne boşaltımı sonrası değiştirilmesi gerekir. Sizin makinenizde hangi tür filtre olduğunu ve doğru temizlik yöntemlerini öğrenmek için süpürgenizin kullanım kılavuzunu incelemenizi tavsiye ederiz.

Toz Torbası Ne Zaman ve Nasıl Değiştirilir?

Toz torbasının dolu olması makinenizin performansını etkiler. Gerektiğinde değiştirilmeyen toz torbaları makinenizin parçalarına ve motoruna zarar verebilir. Süpürgenizin çekiş gücünün azaldığını fark ettiğinizde ya da süpürgenizin torba doluluk ikaz ışığı yandığında toz torbanızı değiştirin. Elektrikli süpürgelerde toz torbası değişimi, üretici ve modele göre farklılık gösterir. Süpürgenizin üreticisi ve modeli ne olursa olsun toz torbasını değiştirme işleminden önce olası kazaları önlemek için makinenizi fişten çekmeyi unutmayın. Süpürgenizin torbasını kullanım kılavuzunuzdaki yönlendirmeleri takip ederek değiştirebilirsiniz.

Unutmayın!

Elektrikli süpürgelerde emiş gücünün düşmesi çok sık görülen sorunlardan biridir. Bunun genellikle kendi başınıza çözebileceğiniz bir sorundan kaynaklanıyor olmasıdır. Elektrikli süpürgelerin emiş gücünün azalmasının birkaç nedeni olabilir. Bunlardan ilki, makinenizin toz torbası ya da haznesinin dolmasıdır. Filtrelerin kir ve tozdan dolayı tıkanması da emiş gücünün azalmasına sebep olabilir. Makinenizin hortumu ya da borularına tıkanıklığa yol açan bir cisim sıkışmış olabilir. Makinenizi, kullanım kılavuzunda belirtildiği şekilde temizleyerek tüm bu sorunların üstesinden gelebilirsiniz. Bu yöntemlere rağmen sorun devam ediyorsa en yakın yetkili servise başvurun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir