Elektrikli Süpürgeler Hakkında 5 Önemli Bilgi!

Elektrikli süpürgeler doğru ve dikkatli kullanıldıkları ve bakımlarının düzenli yapıldığı takdirde uzun yıllar performanslarını korur. Her aldığınız üründe olduğu gibi elektrikli süpürgenizi de kullanmaya başlamadan önce kullanım kılavuzunu okumanız gerekir. Bu yazımızda elektrik süpürgeleri hakkında genel bilgi sahibi olabilmeniz için önemli 6 bilgiyi sizler için araştırdık.

Elektrikli Süpürgesinin Durma Sorunu Neden Olur?

Elektrikli süpürgeler, cihaza zarar gelmesine yol açacak bir durumla karşılaştıklarında otomatik olarak kapanabilir. Toz torbası ya da haznesinin kapasitesinin üstünde dolu olması makinenizin fazla ısınmasına neden olur. Bu ısı makineye zarar verebilir ve makineniz çalışmasını durdurabilir. Makinenizin filtrelerinin kir ve tozla tıkanması da aynı duruma neden olabilir. Makineniz çalışırken beklenmedik şekilde duruyorsa makineyi fişten çekin, torbasını değiştirin ya da haznesini temizleyin.

Elektrikli süpürgenizin kullanım kılavuzundan filtresinin ya da filtrelerinin yerlerini öğrenin. Makinenizin birden fazla filtresi de olabilir. Filtreyi sökün, musluk altında yıkayın ve kurumaya bırakın. Makinenizin filtresi tamamen kuruduktan sonra yerine yerleştirin. Toz torbası ya da haznesi de dahil olmak üzere makinenize ait tüm parçaları doğru şekilde yerleştirdiğinizden emin olun. Makineyi çalıştırın.

Temizlik Sırasında Elektrik Süpürgesi Neden Isınıyor?

Elektrikli süpürgelerde ısınma, en sık görülen sorunlardan biridir. İyi haberse, bunun genellikle kendi başınıza çözebileceğiniz bir sorundan kaynaklanıyor olmasıdır. Dolu bir toz torbası ya da haznesi, kirlenmiş ve tıkanmış filtreler süpürgenizin emiş gücünü düşürdüğü gibi aşırı ısınmasına da neden olabilir. Toz torbasını değiştirerek, toz hanesini ve filtreleri temizleyerek bu sorunu çözebilirsiniz. Ayrıca bazı modeller diğer süpürgelere göre daha çok ısınır ve bu durum süpürgenin performansını etkilemez. Sıcaklık sınır değerleri aşıldığında cihaz kendini korumaya alır ve çalışmayı durdurur.

Elektrik Süpürgesinde Toz Torbası Seçimi?

Toz torbalarının modelleri ve boyutları, elektrikli süpürgenizin üreticisi ve modeline göre farklılık gösterir. Makinenize herhangi bir zarar gelmemesi için sadece süpürgenizin modeline uygun ve yetkili servislerden edindiğiniz toz torbalarını tercih edin. Standartlara uymayan toz torbalarının süpürgenizin performansını düşürebileceğini, hatta patlayarak cihazınıza zarar verebileceğini unutmayın.

Elektrik Süpürgesi Emiş Gücü Neden Azaldı?

Elektrikli süpürgelerde emiş gücünün düşmesi en sık görülen sorunlardan biridir. İyi haberse, bunun genellikle kendi başınıza çözebileceğiniz bir sorundan kaynaklanıyor olmasıdır. Elektrikli süpürgelerin emiş gücünün azalmasının birkaç nedeni olabilir. Bunlardan ilki, makinenizin toz torbası ya da haznesinin dolmasıdır. Filtrelerin kir ve tozdan dolayı tıkanması da emiş gücünün azalmasına sebep olabilir. Makinenizin hortumu ya da borularına tıkanıklığa yol açan bir cisim sıkışmış olabilir. Makinenizi, kullanım kılavuzunda belirtildiği şekilde temizleyerek tüm bu sorunların üstesinden gelebilirsiniz.

Elektrikli Süpürge Filtreleri Nasıl Temizlenir?

Elektrikli süpürgelerin filtrelerinin kirlenmesi çekiş gücü ve performansının düşmesine sebep olur. Ayrıca, makinenizin içindeki hava devinimini engelleyeceğinden, süpürgenin fazla ısınmasına yol açar. Yüksek ısı, makinenizin parçalarına ve motoruna zarar verebilir. Bu sebeple makinenizin filtrelerini sık sık kontrol etmeniz gerekir. Filtre değişim ya da temizleme sıklığı, elektrikli süpürgenizi ne yoğunlukta kullandığınıza göre değişir. HEPA filtreleriyle ilgili durum farklıdır. Elektrikli süpürgeniz toz torbalı bir modelse, her torba değişiminde HEPA filtresini temizlemenizi öneririz. 5 toz torbası değiştirdikten sonra filtrenin de değişmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir