Diyet Motivasyonu Koruma Yolları?

Diyet yaparken motivasyonunuzu koruyabilmeniz için sizlere harika önerilerimiz var. Motivasyonu korumanın yollarını açıklamadan önce hedefinizi doğru seçmeniz büyük önem taşımaktadır. Etrafınızdaki insanların hedefleri yerine kendi hedeflerinizi belirlemeli bu hedeflerinizin sizi tatmin ve mutlu edecek bir hedef olmasına dikkat etmelisiniz. 20 günde 10 kilo vermek gibi hedefleriniz olmasın. Bu tür yüksek hedeflerin sağlığınıza zararlı olmasının yanı sıra tavsiye edilmemektedir.

Her ne kadar fiziksel görünüşle ilgili şikayetçi olunan konular yüzünden diyet yapmaya başlanılsa daaslında sağlıklı beslenmek ve daha sağlıklı yaşamak birinci amaç olmalı. Diyettemotivasyon sağlamanın da çıkış noktası sağlıklı yaşam biçimini benimsemektengeçmeli. Yine de bazen ekstra desteğe ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu durumlarda daaklınızda bulunabilecek birkaç tavsiyemiz olacak.

Sürekli diyet hakkındakonuşmak bir süre sonra motivasyonunuzun kaybolmasına sebep olabilir. Bu konuhakkında konuşmak kendinize de hiç durmadan diyette olduğunuzu hatırlatmanızanlamına geliyor. Bunun yanı sıra, insanların eleştiri oklarına da maruzkalabilirsiniz. Ufak kaçamaklarınızda ya da biraz esneklik gösterdiğinizdeinsanlar size diyeti bozuyor olduğunuzu hatırlatarak motivasyonunuzu kırabilir.

Diyetisyeninizin siziniçin uygun gördüğü programın dışına bir ya da iki kere çıkmış olmak diyetibozduğunuz anlamına gelmez. Akşam yemeğinden sonra yediğiniz bir dilim tatlı yada sabah kahvaltıda karşı koyamadığınız bir tane poğaça ile diyetiniz bozulmaz.Ancak bozulduğunu düşünürseniz “diyette motivasyonumu kaybettim” galibadiye düşünmeniz de normaldir.

Sizden önce bunu başarmışolan ve hatta, belki de sizden çok daha uzun yol katetmiş insanlar var. Oinsanların hikayelerini okumak irade savaşı vermeye başladığınızda işinizeyarayabilir. Diyet yapmak, ilk kez sizin yapıyor olduğunuz bir beslenmedeğişikliği değil. Alışkanlıkları terk etmek zor olsa da bu imkansız değil.Bunların örneğini görebileceğiniz diyet motivasyon hikayeleri okuduğunuzda vazgçemeyeceksiniz.

Özellikle internette görebileceğiniz bazı reklamlar sizi aldatmasın; hayalperest olmayın! 1 günde 4 kilo vermek, 2 haftada 10 kilo zayıflatan haplar… Bunlar mümkün değil. Şayet mümkünse bile bilmelisiniz ki mutlaka çok sağlıksız. Yağ yakmak ve karbonhidrat alımına dikkat etmek kontrollü bir süreçle mümkün olabilir. Eğer çok sabırsız davranır,her gün tartılır ve kayda değer bir gelişme olmadığı sonucunu çıkarırsanız diyette motivasyon kaybına uğrarsınız. Bunun yerine, kendinize gerçekçi hedefler koyun. Kilo verme süreci hakkında sağlam kaynaklardan bilgi edinin ve aklınıza takılan her konuda beslenme uzmanınıza danışın.

Son olarak bir baskül yardımıyla düzenli olarak tartılın! Meher aybaşında ya da ikihaftada bir tartılmak periyodik bir gelişim sürecini takip edebilmeyi sağlar. Bu şekilde de beslenme düzeninizde meydana gelen değişikliklerin, sporyaptığınız zamanların bedeninize nasıl yansıdığını daha iyi gözlemlemişolursunuz. Diyette motivasyon nasıl sağlanır diye merak ediyorsanız kilonuzu doğru tartacak ve vücut analiziniz hakkında doğru bilgi verecek birtartı alıp düzenli bir şekilde sürecin kaydını tutabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir