Buzdolabınızı Daha Ekonomik Kullanmak İçin Öneriler

Bu yazımızda buzdolabınızı daha ekonomik kullanabilmeniz için dikkat etmeniz gereken bazı öneriler paylaşacağız. Küçük düzenlemeler ve öneriler ile buzdolabınızı çok daha verimli kullanabilirsiniz. Öerneğin; sıcak yiyecekleri buzdolabınıza almadan önce soğumalarını beklemek gibi pratik yöntemler buzdolabınızın daha az enerji tüketmesini sağlar. Evlerimizde günün 24 saati çalışan cihazlardan biri olan buzdolabınızı herhangi bir performans kaybı olmadan daha az enerji tüketerek çalıştırabilirsiniz.

İlk olarak, buzdolabı kapağı açık kalırsa dolabın içindeki hava ısınacağından buzdolabınız daha fazla enerji tüketir. Bu nedenle buzdolabınızın enerjiyi daha verimli kullanabilmesi için kapısının uzun süre boyunca açık bırakılmamanızı tavsiye ederiz. Enerji verimliliği için tavsiye edeceğimiz bir diğer önlem sıcak yiyecekleri ve içecekleri buzdolabınıza hemen koymamaktır. Çünkü sıcak gıdalar cihazın içindeki havanın ısınmasına neden olur ve buzdolabınızın kompresörü havayı soğutmak için daha çok çalışır ve enerji tüketir. Buzdolabına koymak istediğiniz yiyeceklerin ve içeceklerin oda sıcaklığına gelmesini bekledikten sonra dolaba yerleştirerek gereksiz enerji tüketiminin önüne geçebilirsiniz.

Buzdolabınızın kapı lastiklerini de kontrol etmekte fayda var. Zarar görmüş ya da esnekliğini yitirmiş lastikler görevini yerine getirmeyecektir. Arızalı kapı lastikleri buzdolabının içindeki soğuk havayı dışarıdaki sıcak havadan izole edemez ve kompresör dolap içindeki havayı soğutmak için ihtiyacından daha çok enerji tüketir. Bu durumda kapı lastiklerinin ivedi bir şekilde değiştirilmeleri gerekmektedir. Buzdolabınızın daha fazla enerji tüketmesini önlemek için kapı lastiklerinin sağlam olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Buzdolabınızın doğru sıcaklık derecesine ayarlandığınızdan emin olun. Buzdolabının ısısını yüksek tutmak yiyeceklerin bozulmasına sebep olur.

Tam tersi buzdolabı içerisindeki hava gerektiğinden soğuk olduğunda da yiyecekleriniz zarar görür ve cihaz daha çok enerji tüketir. Soğuk nesneler hem bulundukları ortamı hem de birbirlerini soğuk tutar. Bu sebeple buzdolabınızı elinizden geldiğince dolu tutmaya çalışın. Özellikle buzluk bölmesindeki donmuş gıdalar soğuk havanın korunmasına yardımcı olur. Buzdolabınız tam dolu olmadığında boş yerlere su şişeleri, buz ya da dolu torbalar yerleştirerek dolap içinin soğuk kalmasına destek olabilirsiniz. Böylece dolabınızın kompresörünün daha az çalışmasını ve cihazın daha az enerji tüketmesini sağlayabilirsiniz. Buzdolabınızı ısı kaynaklarından uzak bir yere konumlandırmayı da unutmayın. Çevresine ısı yayabilecek eşyaların yakınına koyduğunuz buzdolabınız, içlerindeki havayı soğutmak için yine daha fazla enerji harcar. Bu önerileri dikkate alarak buzdolabınızdan üst düzey performans ve daha iyi verim alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir