Arçelik Telve Kahve Makinesi (Teknik Bilgiler)

CookSensePro teknolojisi ile kullanım ömrü boyunca ideal kıvamda kahve için daha kolay temizlik imkanı ve daha uzun ömür sunar. Kahve köpüğünün her seferinde en uygun seviyede kalmasını sağlayan ve çift sensör ile kullanım ömrünü ve hassasiyeti artıran köpük algılama teknolojisi ile harikalar sunacak. Arçelik Telve Pro ile cezveye ayrıca su eklemenize gerek yoktur. Opsiyonel olarak damacanadan veya şebekeden bağlantı opsiyonu mevcuttur. İndüksiyon pişirme teknolojisi sayesinde her seferinde aynı lezzet ve hızda kahve hazırlayabileceksiniz. İndüksiyon pişirme teknolojisi, cezveye ısıyı daha verimli bir şekilde aktararak art arda pişirmelerde aynı kıvamda ve lezzette kahve elde etmeye olanak sağlar. İndüksiyon ısıtma için kullanılan cam yüzey ile kolay temizlik imkanı ve daha bir çok özelliği Arçelik telve kahve makinesi hakkında işinize yaracak teknik bilgiler bu makalemizde.

Telve Pro Kahve Pişirme Makinesi Neden Çalışmıyor?

Telve Pro profesyonel kahve makineniz çalışmıyorsa aşağıda yer alan bilgileri okuyarak bu konuya çözüm bulabilirsiniz. Şebekeden cihaza elektrik sağlayan elektrik kablosunu prize takmaz ve açma-kapama düğmesini açık konumuna getirmezseniz Telve Pro profesyonel kahve makineniz çalışmaz. Bu durumda cihazınızı prize takıp sol alt kısımda bulunan yuvarlak açma-kapama düğmesinin anahtarını açık konumuna alın. Telve Pro profesyonel kahve makinesinin cezvesini pişirme yüzeyine oturttuğunuzda “tık” diye bir ses duydunuz mu? Bu sesi duymazsanız cezve kısmında ısınma gerçekleşmeyecek ve dolayısıyla Telve Pro profesyonel kahve makineniz çalışmayacaktır. Bu durumu önlemek için cezveyi pişirme yüzeyindeki yerine iterek oturtun. Kilitleme sesi olarak bir “tık” sesi duyulur. Çalıştırma düğmelerinde beyaz ışık yanar. Pişirme işlemi bu noktada başlatmaya hazır hale gelir.

Telve Pro Kahve Pişirme Nasıl İptal Edilir?

Telve Pro profesyonel kahve makinenizde pişirme işlemini iptal etmek için aşağıdaki çözümleri izleyebilirsiniz. Pişirme işlemini iptal etmek için yapmanız gereken tek şey ilgili tuşa tekrar uzun süreli basmaktır. Pişirme esnasında işlemi iptal etmek istediğinizde seçtiğiniz adet tuşuna (I-II-III) 3 saniye boyunca basın. İlgili bölümün tüm ışıkları kırmızıya döner ve “bip” sesi duyulur. Bu noktadan sonra cezveyi cihazdan çıkarabilirsiniz. Pişirme işlemini iptal etmek için yapabileceklerinizden bir tanesi de cezveyi dışarı çekmektir. Bunu yapmadan önce dikkat etmeniz gereken birkaç nokta bulunur. Makinedeki pompa cezveye su basarken cezveyi çekmemeniz gerekir. Cezveyi bu durumdayken çekerseniz etrafa su sıçrayabilir. Cezveyi pişirme yüzeyinden çekerek çıkardığınızda işlem iptal olur. Tüm ışıklar kırmızıya döner ve “bip” sesi duyulur. İptal işleminde pişirme yarıda kesilir. Tekrar pişirme için kahveyi baştan hazırlamanız gerekir.

Telve Pro Pişirme Başlatma Tuşları Neden Kırmızı Yanıyor?

Telve Pro profesyonel kahve makinenizde alt kısımda mavi ışık yanıp sönüyor ve tüm pişirme başlatma tuşları kırmızı yanıyorsa aşağıdaki çözümü deneyebilirsiniz. Telve Pro’nun alt kısımda mavi ışık yanıp sönüyor ve tüm pişirme başlatma tuşları kırmızı yanıyor olabilir. Cihazınızın su sistemini bir damacana pompası veya Filojet pompa ile mi kullanıyorsunuz? Bu durumda suyun doğru olarak cihaza ulaştığından emin olmanız gerekir. Filojet su pompası kullanıyorsanız pompanın bağlı bulunduğu musluğu açın ve yan tarafındaki açma tuşuna basın. Cihazınız su almaya başlar.

Telve Pro Kahve Makinesi Arıza Işıkları?

Arıza işareti mavi yanıyor, baş kısımda yer alan 1 numaralı fincan seçim düğmesi kırmızı yanıyor ve uzun “bip” sesi duyuyorsanız su basıncını ölçen sistem olan debi ölçer ile ilgili bir arıza yaşıyorsunuz demektir. Debi ölçer arızası kullanıcı tarafından çözülecek bir sorun olmadığı için servis çağırmanız gerekmektedir. Arıza işareti mavi yanıyor, baş kısımda yer alan 2 numaralı fincan seçim düğmesi kırmızı yanıyor ve uzun “bip” sesi duyuyorsanız indüksiyon (ısıl işlem başlatma) ısıtma sisteminde sorun yaşıyorsunuz demektir.

İndüksiyon ısıtıcısı arızası kullanıcı tarafından çözülecek bir sorun sorun olmadığı için servis çağırmanız gerekmektedir. Arıza işareti mavi yanıyor, baş kısımda yer alan 3 numaralı fincan seçim düğmesi kırmızı yanıyor ve uzun “bip” sesi duyuyorsanız pişirme sensöründe (algılayıcısında) sorun yaşıyorsunuz demektir. Pişirme sensör arızası durumunda sensör camının temiz olduğundan emin olun. Tekrar kahve yapmayı deneyin. Arıza devam ederse yetkili servisle iletişime geçin. Yetkili servislerin iletişim bilgilerine ulaşmak ve size en yakın yetkili servisi öğrenmek için Arçelik internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca 444 0 888 numaralı çağrı merkezi hattını arayarak destek alabilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir